10 let přátel Bohumilic

Bohumilice jsou malou vesnicí s přibližně 220 obyvateli. Od 1. ledna 1986 jsou místní částí nedalekých Klobouk u Brna. Tolik se o Bohumilicích dočtete například na Wikipedii. Nikterak zajímavá vesnice, v okolí dlouhá léta známá jako vesnice kulturně „mrtvá“. Za posledních 10 let si však Bohumilice vybudovaly pověst zcela jinou! Nyní jsou známé jako malá vesnička, která si drží své tradice a ve které působí spolek Přátelé Bohumilic. Právě ten stál přesně před 10 lety, ve chvíli svého založení, za kulturním obrozením Bohumilic. Jak k tomu došlo?

S blížícím se výročím 800 let od první písemné zmínky o Bohumilicích se spojilo několik nadšenců, kteří začali hledat cestu za stmelováním bohumilických občanů. Cestu za novým kulturním vyžitím, společenským životem a zkrátka za lepší budoucností Bohumilic. Tím nejzásadnějším impulsem bylo právě blížící se výročí, při jehož příležitosti byla na 19.-20. června 2010 naplánovaná na poměry Bohumilic velkolepá akce: Sjezd rodáků a přátel Bohumilic. Do příprav se zapojila velká část vesnice včetně dětí a mládeže, Bohumilice přípravami žily. Všichni uklízeli ulice, upravovali zahrádky, připravovaly se výstavy, vyráběly upomínkové předměty a místní mládež chystala program zajištěný jimi i zvanými účinkujícími. Dodnes ráda vzpomínám na dlouhá odpoledne a večery strávené v místním školním klubu, kde se chlapci a děvčata několikrát v týdnu učili tančit a zpívat písničky, a to celých 6 měsíců před akcí. Kolik času jsme všichni obětovali našim tradicím a folkloru, abychom neudělali ostudu našim předkům až po více než 25 letech znovu oblékneme nádherné bohumilické kroje!

Vlastní akce byla nádherná. Sjezd rodáků v roce 2010 byl to nejdojemnější, co jsem kdy v Bohumilicích zažila. A to již od zahájení krojovaným průvodem, který vedlo 22 krojovaných dětí, dívek a chlapců. Ty následovalo u místní kaple již přes 200 hostů. Kolik jich s krojovanými přišlo až na místní hřiště už nikdo spočítat nedokáže, víme jen, že při verbování u místní hasičky byl konec lidského hada až někde za kapličkou. V odpoledních hodinách se na hřišti pohybovalo kolem 500 hostů, tedy více než dvakrát tolik, kolik mají Bohumilice obyvatel. O dalším programu psát nebudu, kdo nezažil, neuvěří. Dovolím si však ještě vzpomenout na zcela jedinečnou atmosféru, kdy se v Bohumilicích po mnoha letech i desetiletích potkávali staří známí, sousedi, přátelé. Se slzami v očích vzpomínali na staré časy, na své dětství, na život v Bohumilicích takový, jaký býval a jaký je dnes. Již na akci padlo rozhodnutí, že příští rok místní mládež po 27 letech obnoví hodovou tradici a že sjezd rodáků budeme opakovat po 5 letech.

Svému jsme dostáli. V Bohumilicích se po sjezdu rodáků podařilo obnovit nejen tradici hodovou, ale i ostatky a košty. Začalo se pořádat mnoho akcí pro děti i seniory, které se pořádají dodnes. Sjezd rodáků a přátel Bohumilic byl v roce 2015 opakován s podtitulem „Sousedské dny Bohumilic“. Někteří čtenáři si možná pamatují, že na tento projekt spojený s šitím bohumilických pracovních krojů místními milovnicemi krojů byl finančně podpořen grantem Poštovní spořitelny a byl veřejně velmi pozitivně hodnocen. Autorka krojů, Petra Pospíšilová, tehdy Adámková, bohumilický pracovní kroj dokonce prezentovala na tiskové konferenci v Brně. Tehdy se Bohumilice dostaly do médií počínaje rozhovory v Českém rozhlase Brno, přes zprávy na internetu i v tisku, až po propagační materiály Poštovní spořitelny. To je ale pořádný odraz ode dna kulturně mrtvé vesnice, co říkáte?

A co nás čeká příští rok? Nejsme tak ambiciózní, abychom plánovali obnovit další tradice či šili kroje, jako v minulých letech, tedy alespoň zatím ne. Naše aktuální vize je uspořádat Sjezd rodáků a přátel Bohumilic s tradičním krojovaným průvodem, přátelsky posedět u cimbálky, zatančit si na naši milou Dambořanku, pokochat se tvorbou místních umělců a ocenit folklorní vystoupení skupin z okolních obcí. Samozřejmě nebude chybět bohaté občerstvení, doprovodné výstavy a večerní ohnivé překvapení. A kdy se to všechno odehraje? V sobotu 20. června 2020. Bližší informace včetně programu se dozvíte v březnovém vydání Větrného mlýna. Již nyní vás však co nejsrdečněji zveme! Takže, na viděnou 20. června 2020 v Bohumilicích!

Za spolek Přátelé Bohumilic, manažerka spolku Marie Kotasová Adámková

Připomínka Sjezdu rodáků a přátel Bohumilic 2010 či Sousedských dnů 2015

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (hlasů: 1)