Folklór a kultura

Bohumilice spadají do severní části etnografického regionu Hanácké Slovácko, který je typický prolínáním nářečí a výskytem různých krojů v různých obcích. Největší událostí roku bývají hody slavené na svátek patrona kostela, v Bohumilicích tedy první neděli v září na svátek svaté Alžběty. Chasa si volí stárky a ti pak řídí hody, jichž se účastní celá obec. Typickým hodovým tancem Hanáckého Slovácka je obřadní tanec zvaný zavádka, dále skočná a verbuňk. Až do roku 2010 platilo, že poslední bohumilické hody se konaly roku 1984. Roku 2011 se však podařilo bohumilickou hodovou tradici úspěšně obnovit a v řadách mladých je o stárkování čím dál tím větší zájem.

 

Poslední hody v obci Bohumilice

 

Řekněme si něco o místním kroji: V dřívějších dobách (brzy po válce) chlapci nosili černé plátěné kalhoty s nízkými černými botami. Později se začaly nosit bílé vyšívané plátěné gatě, které se zastrkují do vysokých kožených bot černé barvy. Přes límec kalhot se váže pestře vyšívaný pás. Ke kalhotům patří dlouhá červená kordula s mašlemi a se dvěma ozdobnými sponami, jimiž se zapíná. Předek kordule je vyšívaný, košile bílá, někdy zdobená krajkami, s nabíranými rukávci. Nemůžeme opomenout klobouk s nádherným pozdravením (tj. předek klobouku) zdobeným kokardou z pentlí a korálek. Zbytek klobouku je taktéž zdobený pentlemi a korálkami, navíc pak rostlou nebo dělanou vonicí (kytičkou). Kroj sklepníka se odlišuje černými gatěmi se zástěrou.

Naše krojeDívčí kroj je nápadný především silně škrobeným krajkovým stojatým krézlem (límcem), jímž se kroje severní části regionu Hanáckého Slovácka snadno odliší od jižní části. Krézl je spolu s krátkými naškrobenými rukávy převázanými podvazadly součástí rukávců, které se nosí pod kordulou. Kordula samotná je pak poměrně krátká, přiléhavá, bohatě zdobená pestrými stuhami a množstvím různých korálek. Několik skladů sukní je nutné upevnit na jelito a podhrňačku, které se váže kolem boků a zajišťuje tak správný tvar sukní. Spodní sukně jsou bílé a plátěné, ozdobené krajkou, svrchní jsou brokátové, stejně tak jako fěrtoch (zástěrka). Na hlavě dívky mají poměrně mohutný věnec z kytiček, obouvají si černé boty ("lodičky") s nízkým podpatkem a k nim černé punčochy. Nezbytným doplňkem dívčího kroje je vyšívaný šátek, který se drží v ruce.

V Bohumilicích se používá specifická směs hanáckého a moravskoslovenského nářečí. Mluva místních obyvatel, především pak obyvatel vyšších věkových kategorií je tak poměrně snadno odlišitelná od mluvy lidí z okolních vesnic.

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.7 (hlasů: 16)