Hody 2015

fórum:
Rodáci

Nezlobte se, ale musím vám za mou rodinu napsat, co říkáme na letošní hody. Víte, první a druhé hody, které dělal první stárek Kotas (omluváme se, ale nejsme si jistí křestním jménem, snad se tedy neurazí), byly výborné. Ctily se tradice, zpívalo se, tančilo, lidé se bavili a my stárkům rádi házeli příspěvky do kasiček. Pak se to ale začalo kazit. Letošní hody se nám vůbec nelíbili. Po skvělých sousedských dnech jsme čekali, že hody budou hezké a rozhodli jsme se na ně také přijet. Schválně jsme do Bohumilic přijeli, seč naše rodina už tam nežije (jsme rodáci). Ale musím napsat, že je to rok od roku horší a na hody už jezdit nebudeme. Alespoň ne na hody takové, jaké jsou poslední 2-3 roky. Stárky na parketu skoro nebylo vidět, jen posedávali různě po okolí, navíc samá sóla. Nezazpívali jsme si a ani nezatancovali. A když už jsme stárky viděli, tak jen cinkali pokladničkama. Skoro jsme ani neviděli verbuňk, který je pro naši oblast typický. Nelíbí se nám, že pořád zavádíte novoty (nejen sklepník, ale i sklepnice, jiné pracovní kroje než u nás bývaly - myslíme sklepnici, půlnoční překvapení a s ním spojená hluchá místa v programu kdy mají stárci s lidmi zpívat pod májou, jakýsi zdlouhavý a pořád se opakující nástup místo krásného nástupu s verbuňkem, který je tradiční, ...) na úkor tradic a zvyků, které jsou pro náš folklorní region typické. Vím, že namítnete, že je lehké kritizovat a těžké takovou akci udělat. Ale přece jen, jak to, že dřív to šlo a teď už ne? O něčem to svědčí, nejspíš o špatném vedení a organizaci. Sousedské dny se nám líbily moc, hody vůbec a akce se konaly snad jen měsíc od sebe. Buď nechte akce organizovat tým, který to umí a nebo radši nedělejte nic. Pro ty, kdo si tento příspěvek čtou a na hodech nebyli ještě chci říct - nezanevřete prosím na Bohumilice a na bohumělské sdružení, jejich sousedské dny byly opravdu krásné. Co selhalo, byli letošní mladí stárci, či snad jejich vedení, do toho bohužel (nebo bohudík?) nevidíme. Na závěr se omlouvám, že se nepodepíšeme, ale nejsme zvědaví, abychom se za náš názor stali veřejným terčem kritiky a pomluv.

Tak tedy jen, přejeme hezký den a lepší ohlasy do budoucna.

Vaši dosud věrní návštěvníci hodů a dalších akcí.

My jakozto prespolni jsme si hody naramne uzili, coz bylo dano asi hlavne tim, ze jsme meli volny parket, mohli jsme se predvest jak ma vypadat zpev a proste jsme zazarili :o) snad jsme mistni starky moc neztrapnili.

Dobrý den,

omlouvám se, že za spolek Přátelé Bohumilic nijak nereagujeme. Není to tím, že bychom ohlasy záměrně ignorovali. Bohumilické hody 2015 totiž samostatně pořádali letošní stárci, navíc z vlastních finančních prostředků. Spolek do letošních hodů po vzájemné dohodě obou stran na členské schůzi dne 23.8. v podstatě nic nevložil a de facto se na nich nepodílel, snad jen poskytnutím nějakých drobností (krepáky na dekorace, rozmarýny). Nemáme tedy právo vydávat jakákoliv oficiální vyjádření organizátora. Děkujeme za Vaše pochopení.

Za výbor spolku Přátelé Bohumilic,
Marie Adámková

Milý přátelé kritizovat to umí každý a hlavně když se podepíše jako anonym . Myslím si za sebe a spoustu lidí že děcka kteří se o letošní hody postarali tak dřeli jako mezci a nikdo jim (defakto) nepomohl. I to že si to pořídili za pomoci rodičů i po finanční stránce . Ten který to tu kritizoval tak asi nikdy ani žádnou akci nepřipravoval!!! Z mého pohledu to není vůbec jednoduché . Nechci nikoho soudit ani kritizovat dle mého názoru každá akce se může podařit, nebo nemusí a možná se budu opakovat ty děcka opravdu byli dobrý povedlo se jim to. A nemám k tomu co dodat . Ten kdo to psal tak asi na zábavě nemohl být protože sólo bylo pouze jedno protože bylo málo párů a stárci víc nestihli ,pokud jste si někdo všiml? A o těch kasičkách co se ten dotyčný rozvášnil to by mě zajímalo o jakých mluvil . ??

Drahá Lenko.
Šlo to napsat i trošku lépe a více v klidu. Každopádně i my jsme byli na hodech a své jsme viděli. Tedy - neviděli. Stárci se objevili na parketu jen při nástupu, následujícím sóle s rodiči a na vlastním sóle okolo půlnoci (nepočítám to nesmyslné sólo cizích lidí, kteří ani z Bohumilic nejsou, u kterého se - dobře, asi 3 stárci objevili). Jinak tam nebyla ani krojová sukně. Pokud jsme tedy nezabrousili na silnic, tam jste, stárci, seděli téměř všichni. Nevím, možná jste si nějak spletli stranu pódia, ono se většinou hoduje před ním, ne za ním. Jediný, koho jsme tam viděli věčně pobíhat byl druhý stárek, který toho za všechny měl očividně už dost a staral se i o muzikanty, které má (asi krom Bohumilic) vždycky na starost sklepník (či sklepnický pár, v tomhle případě).
Co se zavádění týče, nevím, proč jste nezačali zavádět hned po sólech s rodiči, aby si mohli lidi zatancovat? Spousta lidí jen tak otráveně seděla, když jste začali zavádět až v 10 večer.
Nu, co bylo bylo, příště snad bude líp a poučíte se z vlastních chyb. Příště, pokud bude ochota zábavu udělat pořádně, přijedeme zase!