Bedřich Jokl

Bedřich Jokl je znám jako malíř obrazů, který z Bohumilic sice nepocházel, ale strávil zde část svého života. V knihách o Kloboucku však narozdíl od známého Antonína Kolka není vůbec zmíněn a proto jsme po informacích o jeho životě dlouho pátrali. Ještě nedávno nám na základě zápisů v kronice bylo známo jen to, že zemřel po dlouhé a těžké nemoci dne 28. října 1989 ve věku 59 let. K příležitosti výstavy jeho obrazů v rámci sjezdu rodáků nám však alespoň některé informace o jeho životě zjistila paní Anna Jandlová, za což jí patří veliký dík.

 


Bedřich Jokl se narodil  18. února 1930 v Brně – Táboře. Jeho otec pracoval jako pánský krejčí a matka zůstávala v domácnosti. Jokl vystudoval průmyslovou školu a v roce 1964 se oženil s Marií Mokrou z Bohumilic. Manželé bydleli v Brně a na víkendy jezdili do Bohumilic k manželčiným rodičům. Později v Bohumilicích bydleli trvale.

       Bedřich Jokl již od mládí velmi rád kreslil a maloval. V době, kdy byl v invalidním důchodu kvůli nemocnému srdci se malování věnoval ještě intenzivněji. Tehdejší režim však jeho obrazy kvůli převažující náboženské tématice neuznával.

       Jokl zemřel po těžké nemoci 28. října 1989 ve věku 59 let. Pochovaný je v Bohumilicích.

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (počet hlasů: 3)