Nesklovice

Za stara bývaly kolem Bohumilic veliké pastviny: Písník, Zlaté hory, Lopaty, v Maškovci a nade dvorem pásli na "pasuňcích" společně panští i selští. Pásli se koně, hovězí dobytek a ovce, pro něž byla ve dvoře rozsáhlá ovčírna. Chlapci do doby, než šli k "hasendě", nedělali nic jiného - jenom pásli. Z dlouhé chvíle se na trávníku "pasuvale", učili se jezdit na koních, dělali ohně a jiné.

Zajížděli do Maškovce do Nesklovic a tam se bijávali s pastevci damborskými a násedlovskými. Nesklovice byla dědina, opustlá asi r. 1468. Kotliny, kde kdysi stávaly domy, užívaly okolní obce jako pastviny. Z Bohumilic chodili tam na houby. Podle hraničních keřů bylo prý možno dobře rozpoznat humna bývalých statků, táhnoucí se do okolních strání. Na místě, kde podle pověsti stával kostel, dělávali si pastevci oheň. Také prý tam byly zbytky zdí a ohořelých trámů. Byly to pozůstatky středověké tvrzky; kostel v Nesklovicích nebyl.

* * *

Pověst je převzata z následující sbírky:

Ošmera, Josef. Pověsti z kraje Mrštíků a Herbenova. 2. vyd. Klobouky u Brna: Městský úřad v Kloboukách u Brna 1993. 170 s.

Zpět na přehled pověstí

Váš hlas: Žádná Průměr: 1 (hlasů: 1)