O napoleonských válkách

V tech velkéch vojnách s Napolijónem slóžile z Bómělec ho granadýrů třetího regemento Herman, Kozák a Bělohrad. Šak to bele moc selní, hrobí muži. Milýho Hermana zajale Francózi, vosm let bél v zajeťó. Potom jé postile. Stavile se v Brně v hospodě neco pojest a vepit. Tam nejaké frajtr si na ně votevřel hobo jako ne legrúta. Ha tak Herman jé liskle, hneď bél pod stolem. Dež potom řekle, jak se všecko stalo, nebele štrofuvané. To sem sléchal jich vekládat. Ho kanonýrů slóžile vod nás dvá bratři, Jakob ha Fabiš Vestópil. Třetí - Libór - zvostál na dumě. Vobá bele chlapi jako dobiska. Na vojnu jich chetle panščí drábi, dež mlátile. Napřed počkale za vratama, haž dale cepe z rokle. Bele v moc gefechtách v Italii, ve Francózsko ha vrátile se zdraví dum. Decke vekládale vo Pařížo, dež tam dotáhlo rakóský vojsko, tak děvče s věnečkem na hlavě doneslo na táco klíče vod města našem jenerálom. Take ženský v tem městě se divně ha ináč strojile, moc šatů na sobě neměla ha tancuvale ináč než v naší zemi.

Můj stařeček Machánek mosele ježďat s Francózama na fiřpon ha pochechtle haji tó jejich řeč. Jednó vezle v košatině dva vožralý Francóze. Co jim nenapadlo? Fók s košatinó haji s vojákama důle s voza! Hojížďale, enom se vůz nadhazuvál. Francózi po nich několikrát střelile, hale gde jim bél konec. 

V dvanáctým roko zmrzlo Napolijónovi všecko vojsko v Rusku. Zpívala se vo tem pěsnička, nevím, na jakó noto, enom si pamatujo kósek:

"Co ty, Napolijón, cos udělál, že si svó armádu na Rusa hnál. Tam ti ju kozáci rozehnali, od Moskvy až k Berezni tě zahnali."

Tenkrát moc brale na vojno. Chlapci hotikale do Uher k zemanom. Jak skočil do zemanuvýho homna, nemňél na ňé žádné právo.

* * *

V pátým roko (1805) bele ho nás Francózi. Lidom dělale moc zle. Co nakradle v dědině vod dřeva, nosile do lágro do vinohradů nade mlénem, ha tam s tém pálile.

Došle také k Vestópilom ho dvora, hale sotvá se dostale do žúdra, hned se po špičkách vetratile. Bél tam na kvartýře hoficír. V desátým roko dotahle k nám Francózi po drohý. Všecí se jich bále. Napolijón říkál, že mosí bet jeden Pán na nebi ha jeden pán na zemi.

* * *

Pověst je převzata z následující sbírky:

Ošmera, Josef. Pověsti z kraje Mrštíků a Herbenova. 2. vyd. Klobouky u Brna: Městský úřad v Kloboukách u Brna 1993. 170 s.

Zpět na přehled pověstí

Zatím nehodnoceno.