Sjezd rodáků očima bohumilické chasy

V sobotu 19. června 2010 se v Bohumilicích konala akce, která se všem vryla do paměti. A sice oslava výročí 800 let od založení obce Bohumilice. Více než rok před touto akcí si občané prosadili založení občanského „Přátelé Bohumilic“.

Asi půl roku před oslavou výročí byla bohumilická mládež oslovena, jestli by měla zájem účastnit se krojovaného průvodu obcí v den oslavy. Pár dnů na to se zájemci sešli v místním školním klubu, kde asi dvakrát týdně pilně zkoušeli a nacvičovali zpěv písní, které měli při průvodu zpívat. Také se tady učili tančit polku, valčík a waltz. Aby byl průvod co nejhezčí, začali se kluci učit verbuňk. Zkoušky vždy nebyly zrovna nejlehčí, ale i tak nás velmi bavily.

Asi týden před akcí vypukly hlavní přípravy: pískování hřiště kvůli parketu, rozmístění laviček, stavění stanů, chystání bývalého školního klubu kvůli výstavám fotografií a figurín a mnoho dalších úkolů, které nám dávaly docela zabrat. Navíc nás počasí zrazovalo. Při stavění stanů nás stíhala jedna bouřka za druhou, ale v sobotu ráno naštěstí svítilo slunce a pěkné počasí vydrželo až do konce sobotní akce.

Takže v sobotu ráno se všichni krojovaní sešli u kapličky a odtud se vydali na konec vesnice, kde oficiálně začal průvod. Ke krojovaným párům se přidalo i mnoho malých dětí a celý průvod mohl vyrazit vpřed. Celou vsí jsme prošli až na hřiště a během průvodu jsme zpívali, tančili a kluci všem předvedli verbuňk, který se tak pilně učili. Po příchodu na hřiště měli krojovaní sólo a po něm následovala mše. Dále pak přípitek, který pronesl pan starosta Zdeněk Bobek a po přípitku následoval oběd. Po celou dobu programu zde řemeslníci předváděli svá umělecká řemesla. Například zde byl kovář, řezbář, hrnčíř a mnoho dalších. Odpoledne návštěvníky přijel pobavit mužský pěvecký sbor z Dambořic, folklorní soubor Salajka a také cimbálová muzika Primáš. Po celou dobu naši krojovaní zpívali, tančili a udržovali dobrou náladu.

Večer Primáše vystřídala dechová hudba Galánka a ta návštěvníky bavila až do rána. Na večerní zábavě se sešlo mnoho lidí všech věkových kategorií a vypadalo to, že se všichni dobře baví. Parket byl plný tanečníků celou noc. O půlnoci pak vypukl velký ohňostroj. Byl překrásný a všichni z něj byli nadšení. Po ohňostroji pokračovala zábava s dechovou hudbou.

Druhý den už počasí tak štědré nebylo. Celý den nás provázely přeháňky a silný vítr, ale to už nás moc netrápilo. V neděli totiž v bývalém školním klubu probíhal košt vín.

Celá akce proběhla s minimálním množstvím závažnějších problémů a dopadla velmi dobře. Lidé sjezd rodáků chválili. Většina návštěvníků byla nadšená z překrásných krojů, které se v tomto kraji nosí. Touto akcí se Bohumilice zviditelnily a jelikož se oslava líbila, na září příštího roku chystáme hody a doufáme, že tato další akce bude alespoň z poloviny tak úspěšná, jako ta letošní.

Na závěr bych chtěla poděkovat Marii Adámkové, která s námi trávila spoustu času na zkouškách, učila nás zpívat a tančit, co bylo potřeba obstarala a hlavně to s námi celou tu dobu vydržela a je ochotná s námi podnikat i další takovéto akce. Často jsme na ni nebyli zrovna nejvlídnější, ale ona si s námi uměla poradit. Takže myslím, že za všechny krojované můžu říct: Děkujeme Ti, Maruško... :-)

 

Renata Skulínková

 

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (počet hlasů: 3)